wtorek, 5 sierpnia 2014

Collapse Under The Empire – Sacrifice & Isolation (2014)

Collapse Under The EmpireSacrifice & Isolation


wydawnictwo: Finaltune Records, 2014

01. Sacrifice [08:16]
02. Isolation [06:29]
03. Massif [05:27]
04. Lost [05:13]
05. Awakening [04:36]
06. A Broken Silence [05:53]
07. Light in the Distance [05:22]
08. Stairs To The Redemption [05:43]
09. What The Heart Craves For [05:11]
10. The Path [05:59]

skład: Chris Burda (keyboards, synthesiser, drums), Martin Grimm (guitars, drums)

gatunek: post-rock, ambient, eletronica


Collapse Under the Empire to dwóch uzdolnionych dżentelmanów z Hamburga, którzy lubują się w tworzeniu post-rockowych treści przesiąkniętych dużą ilością ambientowych i elektronicznych rozwiązań, a także niemałym dodatkiem specyficznych pogłosów. Ich dotychczasowy dorobek stawia ich dość wysoko, nie tylko w moim prywatnym rankingu projektów zbaczających właśnie w tym kierunku. Dyskografia CUTE właśnie powiększyła się o kolejną propozycję – Sacrifice and Isolation.

Jeszcze w 2011 roku za sprawą płyty Shoulders and Giants muzycy Collapse Under the Empire potwierdzili swoje wielkie muzyczne aspiracje. Przy okazji zapowiedzieli dwupłytowy koncept album, traktujący o losach współczesnego człowieka. Zanim jednak domknęli tę muzyczną historię wyprodukowali dwa kolejne wydawnictwa. Fragment of a Prayer i The Silent Cry z pewnością były godnymi substytutami długo wyczekiwanego Sacrifice and Isolation, ale dość znacząco stawiały pytanie, co dalej z tak szumnie zapowiadanym, dwupłytowym wydawnictwem. Nie do końca dało się stwierdzić, czy muzycy CUTE mają aż tak dużo pomysłów, które domagają się przełożenia na język muzyki, czy zwyczajnie nie po drodze im z kończeniem tego konkretnego pomysłu. W tym momencie odpowiedź nie ma już znaczenia, bo wspomniany album ostatecznie wydostał się na powierzchnię.


Sacrifice and Isolation to - zgodnie z zapowiedzią – odzwierciedlenie ciemnej strony ludzkiej egzystencji. Wcale nie trzeba sugerować się tytułami poszczególnych utworów, a wystarczy tylko rzucić uchem na ich zawartość, żeby przekonać się, że – szczęśliwie – zapowiedzi CUTE nie były gołosłowne. Żywe emocje wylewają się z każdej z zaproponowanych kompozycji i gdybym miał określić ich stan skupienia, to w ciemno stawiałbym na ciecz. Niespiesznie falują, przepływają, dopasowując się formą i kształtem do danego motywu przedstawionego przez zespół, stąd też swoje miejsce znalazła tu m.in. izolacja, poświęcenie, strata, czy cierpienie. Muzycy w charakterystyczny dla siebie sposób stworzyli turpistyczną, ale niezwykle piękną galerię mrocznych dźwięków, gdzie pojawiają się nie tylko charakterystyczne dla post-rocka gitarowe przestrzenie i intensywna praca perkusji (Massif, What the Heart Craves For, The Path), ale także syntetyczne perkusjonalia (Sacrifice, A Broken Silence), instrumenty klawiszowe (Light in the Distance, The Path), niepokojące motywy filmowe (Awakening), elektronicznie pogłosy (Light in the Distance, Isolation), a nawet dużo mocniejsze brzmienia (Stairs to the Redemption, Isolation).

Każde z rozwiązań zaangażowanych przez Collapse Under the Empire do stworzenia tej historii jest w pełni uzasadnione i znajduje się w miejscu doskonale dopasowanym do okoliczności. Poszczególne utwory nie tylko trafnie oddają przypisane do nich emocje, ale pięknie je uwypuklają. Sacrifice and Isolation to nie tylko długo wyczekiwane domknięcie opowieści rozpoczętej na Shoulders and Giants, ale również kolejne bardzo dobre wydawnictwo w dyskografii niemieckiego duetu.