czwartek, 7 lutego 2013

Podsumowanie wydawnicze (I)


Dziwny to czas i dziwny to wpis, ale pomyślałem sobie, że może krótkie podsumowanie wydawniczych nowości pozwoli zwrócić uwagę na płyty, które szkoda byłoby przegapić, a które równocześnie - ze względu na ograniczoną ilość czasu - nie miały okazji zostać polecone w formie recenzji lub zaprezentowane w audycji.

Styczeń już za nami, a co pojawiło się w styczniu?

01.01.13 - Echoes of Yul - Cold Ground. Przedziwna muzyczna mieszanka wpływów drone, ambientu i post-metalu. Nisko strojone instrumenty, buczące tło, dużo szumów. A wszystko to prosto z Opola. Ciekawa pozycja na rodzimej scenie muzycznej. 


 
03.01.13 - Consciousness Removal Project - Tacit. Jednoosobowy projekt z Finlandii, który z post-metalowych przestrzeni coraz bardziej zatraca się w ambientowych wyziewach. Magiczny, chłodny, skandynawski, bardzo dobry.18.01.13 - Our Ceasing Voice - That Day Last November. Świetny powrót rewelacyjnych post-rockowców z Austrii. Kolejny raz udało im się stworzyć niezwykle przejmującą historię pełną namacalnych emocji, a do repertuaru środków twórczych dodali zaskakujące partie wokalne. Pozycja obowiązkowa!18.01.13 - Riverside - Shrine of New Generation Slaves. Krążek, którego można się było obawiać, ale ostatecznie okazało się, że Riverside nie potrafi zawieść. Inny niż do tej pory, uproszczony konstrukcyjnie, ale zwyczajowo przekorny i bezkompromisowy. 


25.01.13 - Cult of Luna - Vertikal. Długo czekałem na ten krążek, długo i niecierpliwie, jednak warto było czekać, bo choć trudno tu dopatrzeć się konceptu rodem z Eternal Kingdom, to dźwięki zawarte na Vertikal kreują niezwykłą atmosferę.


25.01.13 - Locomotora - The Very Holding Back. Finlandia ponownie dała o sobie znać. Świetny, instrumentalny koncept album z dużą ilością dźwięków smyczków. Dodatkowo uwagę zwraca cytat Franza Kafki, który został rozbity na tytuły poszczególnych utworów.To chyba na tyle, ale jeżeli uważacie, że jakiejś pozycji wydawniczej zabrakło w tym zestawieniu, a pasuje ona do pokręconych realiów tego miejsca, to dajcie znać, a postaram się ją uwzględnić.